Prazniki – čas za potrošništvo?

Prazniki trkajo na vrata, črni petek se je že zgodil, na vsakem koraku pa naše oči mamijo
najrazličnejše reklame. Kako se jim uprem? Kaj me vodi pri razmišljanju v decembrski mrzlici
potrošništva? Kako se lotim obdarovanja najbližjih? Skavt je varčen. Mi uspeva? Skavt spoštuje naravo. Mi uspeva? Kam namenjam svoj čas in energijo? Kolikokrat pomislim na to, da so naravni viri Božje delo in moram z njimi ravnati spoštljivo ter z mislijo na to kakšno dediščino bom zapustila našim zanamcem?

Veliko je vprašanj, verjetno so različni naši odgovori. V nadaljevanju bi vas radi malo ozavestili in povabili k razmišljanju da v praznični mrzlici (in tekom celega leta) naredimo kar najbolje moramo, da bi bil naš okoljski odtis čim manjši. Bodimo kritični in kreativni. Lotimo se nakupov in čiščenja doma preudarno in premišljeno. Morda pa nas spodnji model 6R, ki je eden od modelov načela trajnosti, ko govorimo o ravnanju z odpadki, spodbudi, da smo humanitarni, prebudi našo ustvarjalnost in nas (na)uči odgovorno ravnati z našim planetom.

Refuse: Zavrni embalažo vedno, ko je to mogoče. 

Izberemo izdelke, ki niso pakirani v plastično embalažo za enkratno uporabo ali/in prinesimo svojo vrečo, posodo, steklenico … Vprašamo se »Zakaj bomo kupili ta izdelek?« in »Ali to res potrebujemo?«. 

Primer: Reci ne slamicam, zavrni jih tudi v lokalu. Zavrni darilo ob nakupu, če veš, da ga ne potrebuješ. Zavrni nove novoletne lučke, če imaš doma že dvoje starih.

Reduce: Zmanjšaj porabo stvari, ki jih že uporabljaš

Uporabljaj/kupuj samo toliko, kot res potrebuješ. S tem zmanjšamo količino odpadkov, ki bi pri tem nastala. S tem se bo zmanjšal tudi pritisk na naravne vire, ki jih potrebujemo, da nek izdelek izdelamo, recikliramo ali uničimo. 

Primer: Ne kupuj plastenk z vodo, omisli si stekleno ali kovinsko flaško.

Reuse: Ponovno uporabi

Ponovno uporabi izdelek za isti ali drug namen.

Primer: Počen kozarec ali skodelico, ki ni več uporabna za pitje, uporabi kot stojalo za zobno ščetko ali svinčnike, morda kot vodnjak v jaslicah. 

Repair: Popravi

Dandanes je lažje in velikokrat tudi ceneje kupiti nov izdelek, kot popraviti starega in ga naprej uporabljati. A s tem, ko nekaj popravimo, namesto da bi zavrgli ali kupili novo, prihranimo energijo, naravne vire in denar.

Primer: Raztrgal si hlače, strgala se je nogavica - zašij, ne kupuj novih.

Recycle: Recikliraj

Recikliranje je eden ključnih postopkov pri ravnanju z odpadki. Je proces predelave odpadnih materialov v nove materiale in izdelke. Ta proces prihrani veliko časa, energije, virov in denarja. Z nakupom in uporabo recikliranih izdelkov želimo zmanjšati pritisk na okolje. 

Primer: Steklenice se da pretopiti in predelati v druge izdelke, podobno pločevinke. Do neke mere oziroma nekajkrat lahko recikliramo tudi plastično embalažo. Če dobro premislimo in preiščemo ideje, lahko iz odpadnih materialov naredimo tudi čudovite uporabne izdelke, ki lahko postanejo praktična darila za naše najbližje.

* pozor – ločevanje odpadkov še ni recikliranje, ampak le pomaga pri tem, da so odpadki primerno sortirani in pripravljeni za to, da jih s posebnimi postopki reciklirajo.

Rot: Kompostiraj

Hrane in ostalih organskih odpadkov ne mečemo v preostanek smeti, vržemo jih na kompost ali pa v zabojnik za organske odpadke. Tako bo lahko narava sama opravila delo in na naraven način razgradila organske odpadke. Prizadevajmo si, da stran vržemo čim manj hrane.

Primer: Skuhaj oz. na krožnik si naloži le toliko, kot boš pojedel.

Objavljeno v Objave sl

Komentarji Ta objava ima 0 komentarjev. Komentarji so vidni le prijavljenim uporabnikom.